Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Szanowni Państwo, przekazujemy poniżej informacje otrzymane z UMŁ dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych:

"Wielkimi krokami zbliża się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Już od 22 kwietnia ósmoklasiści będą wybierać licea, technika i szkoły branżowe. Każdy nastoletni łodzianin ma szansę dostać się do wymarzonej szkoły średniej!

Klasa o profilu ścisłym, czy humanistycznym, a może sportowa? Technikum, liceum czy szkoła branżowa? Ósmoklasiści stoją przed nie lada wyzwaniem – w końcu wybór szkoły średniej może zaważyć na ich przyszłości. Na rok szkolny 2024/2025 miasto przygotowało aż 4080 miejsc w pierwszych klasach. Każdy uczeń może ubiegać się o przyjęcie do tylu placówek, do ilu zechce. Rekrutacja jest też otwarta dla uczniów spoza Łodzi. Co ważne, o przyjęciu do danej klasy decyduje nie kolejność zgłoszeń, a liczba uzyskanych punktów – maksymalnie można zdobyć 200.

Tak jak w poprzednich latach, nabór będzie prowadzony drogą elektroniczną. Rozpocznie się 22 kwietnia. Na złożenie odpowiedniego wniosku w systemie kandydaci mają czas do 21 maja do godziny 12:00. 15 lipca uczniowie dowiedzą się, czy zostali zakwalifikowani do wybranej klasy. Później muszą potwierdzić, że chcą się w niej uczyć i dostarczyć do placówki oryginały świadectwa oraz zaświadczenia o wynikach z egzaminu. Ostateczne listy przyjętych kandydatów licea, technika i szkoły branżowe I stopnia opublikują 19 lipca.

Szczegółowy harmonogram rekrutacji oraz minimalna liczba punktów, z jaką w poprzednim naborze uczniowie zostali przyjęci do poszczególnych klas, dostępne są na stronie uml.lodz.pl/edukacja. Tam kandydaci znajdą też link do elektronicznego systemu zapisów,  w którym sprawdzą, jakie przedmioty rozszerzone i kierunki kształcenia oferują łódzkie szkoły. Dla uczniów przygotowano też specjalny kalkulator, który pozwoli wyliczyć, ile punktów zdobędą za uzyskane oceny i osiągnięcia.

Przed rozpoczęciem rekrutacji warto zajrzeć też na stronę Łódzkiej Bazy Edukacyjnej. To kompendium wiedzy dla przyszłych absolwentów podstawówek, którzy stoją przed trudnym wyborem idealnej szkoły. Na stronie lbe.edu.pl znajdą pełną ofertę liceów i techników, informacje dotyczące dni otwartych, profili klas czy zajęć dodatkowych.".