Biblioteka
Biblioteka jest czynna:
poniedziałek 8.30 – 18.30 (13.55 – 14.40 etyka)
wtorek 8.30 – 16.30 (12.55 – 13.40 etyka)
środa 8.30 - 14.00
czwartek 8.30 – 14.00 (14.00 – 15.00 – Koło KPKiB)
piątek 8:30-12:30
Siedemnaście zalet czytania książki dla dzieci opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej. Warto je poznać:
- Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo.
Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych. - Książka rozwija myślenie.
Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat. - Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
- Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
- Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii.
Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację. - Książka dodaje sił i zapału.
Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości. - Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
- Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
- Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
- Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
- Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
- Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
- Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
- Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego.
Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia. - Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym.Buduje pomost między pokoleniami.
- Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
- Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju.
Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom...
Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.
Drodzy Nauczyciele i Uczniowie! Serdecznie zapraszamy do udziału w XVII Międzyszkolnym Konkursie Małych Form Literackich, który jest organizowany przez naszą szkołę, już od siedemnastu lat. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. [.docx, 28.91 kB] Załącznik nr 1 - Karta zgłoszenia. [.doc, 33.50 ...
Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka
Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka
Październik to miesiąc, w którym częściej sięgamy po książkę, aby w dłuższe wieczory konfrontować się z dobrą literaturą. Miesiąc ten jest również Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Czas ten jest najlepszy, aby rozpocząć w naszej szkole Ogólnopolski Program „Biblioteka - dobre mie...
Tegoroczne podsumowanie Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych, miało miejsce w progach naszej szkoły, do której przybyło wielu znakomitych honorowych gości: Wiceprezydent Miasta Łodzi – Pani Małgorzata Moskwa - Wodnicka Dyrektor Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole – Pani Barb...
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Szczęście, mądrość, wiedza to tylko część wartości, które chcemy przekazać dzieciom na przyszłość. Tylko jak to zrobić? Najlepszym kluczem jest codzienne czytanie. Ta codzienna forma wspólnego spędzania czasu jest doskonałą metodą wychowawczą: buduje więzi z najbliższymi i poczucie bezpieczeństwa, rozwija...
Spotkanie z autorką Anną Gierun
Spotkanie z autorką Anną Gierun
W czwartek 23 lutego gościliśmy w naszej szkole pisarkę Panią Alinę Gierun, która zaprezentowała swoją ostatnią książkę „Cukierek z niespodzianką, czyli jak wychować dorosłych” oraz opowiadała o swojej przygodzie z pisaniem dla dzieci. Książki Pani Aliny Gierun uwrażliwiają na potrzeby innych, uczą...