O szkole
· Historia szkoły
· Patron
· Hymn
· Galeria
· Bilbioteka

· Świetlica
· Pedagog i psycholog
· Pracownicy
· Kalendarz szkolny
· Wzory dokumentów
· Sukcesy szkoły
· Projekty realizowane w szkole
· Punktowy System Oceniania Zachowania
· Przedmiotowe systemy oceniania
· Statut szkoły
· Szkolny klub wolontariatu
· Ogłoszenia
· Informacje związane z polityką ochrony danych instytucji
· Obiady
· SKTR Dreptuś
· Gazetka szkolna
· Fundacja Akademia 44
· Poprzednia wersja strony
Nowe artykuły
· Rozpoczęcie roku szk...
· Obiady I semestr 201...
· Fajna sprawa, być Mi...
· "Dreptuś" w Ogrodzie...
· CENTRUM ŚWIADCZEŃ SO...
Patron
Jan Witold Moll (ur. 24 października 1912 w Kowalewie na Kujawach, zm. 2 czerwca 1990 we Wrocławiu) - kardiochirurg, dokonał jako pierwszy próby operacji przeszczepu serca w Polsce, bez powodzenia.

Absolwent ówczesnego gimnazjum, dziś Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Studiował medycynę w Poznaniu, Nancy, dyplom lekarza uzyskał w 1939 r. w Warszawie. W czasie wojny pracował jako chirurg w Radomiu, z narażeniem życia ratując m.in. żołnierzy AK. Po wojnie związany początkowo ze Szpitalem im. J. Strusia w Poznaniu, gdzie stworzył Oddział Chirurgii Torakalnej, a następnie od 1 czerwca 1958 ze Szpitalem Klinicznym im. dr. S. Sterlinga w Łodzi. W 1977 r. został dyrektorem Instytutu Kardiologii i kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Łodzi.

Pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.

[Rozmiar: 22796 bajtów]Osiągnięcia

  • w 1953 r. skonstruował pierwszy polski aparat sztuczne płuco-serce do krążenia pozaustrojowego (wspólnie z inżynierami Zakładów Hipolita Cegielskiego w Poznaniu)
  • w 1954 r. przeprowadził pierwsze w Polsce lewostronne cewnikowanie serca pierwszy w Polsce założył pomosty aortalno-wieńcowe (tzw. bypassy)
  • 4 stycznia 1969 r. próbował jako pierwszy w Polsce przeszczepić serce, bez powodzenia - pacjent zmarł - cierpiał na wysokie nadciśnienie płucne[potrzebne źródło], co jest obecnie przeciwwskazaniem do zabiegu (wówczas fakt ten był nieznany). Było to trzynaście miesięcy po pierwszej na świecie transplantacji serca przeprowadzonej w Kapsztadzie przez prof. Christiaana Barnarda

Dlaczego prof. Jan Moll?

Społeczność naszej szkoły wybrała profesora Jana Molla na patrona, albowiem jako szkoła promująca zdrowie zgłębiamy tajniki funkcjonowania organizmu człowieka oraz interesujemy się wszystkimi aspektami zdrowia ludzkiego. Pragniemy więc, aby sylwetka tak wybitnego lekarza, jakim był profesor Moll, mobilizowała nas do wysiłków na tym polu.

Chcemy również, aby osiągnięcia naszych uczniów, nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły miały charakter równie pionierski, jak osiągnięcia profesora Molla w dziedzinie kardiochirurgii.

Uważamy, że postać Profesora jest wspaniałym przykładem do naśladowania dla uczniów i nauczycieli. Profesor Moll, bowiem, nie tylko był oddanym lekarzem, ale także wielkim człowiekiem o bardzo rozległych zainteresowaniach. Nigdy też nie ustawał w doskonaleniu własnych zdolności i rozwijaniu swoich pasji. Dzięki znajomości języków obcych był zapraszany na wykłady i stypendia do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji oraz Stanów Zjednoczonych. Był również patriotą, w trakcie kampanii wrześniowej, jako lekarz wojskowy, udzielał pomocy żołnierzom, a w czasie okupacji ratował z narażeniem życia rannych żołnierzy Armii Krajowej.

W 1958r. związał się z Łodzią i stworzył tu wiodący w kraju ośrodek kardiochirurgii. Wiele czasu i serca poświęcił naszemu miastu. Zaliczony został do honorowych obywateli miasta i również z tego powodu jest nam bardzo bliski.

Profesor Jan Moll jako człowiek, lekarz i nauczyciel był osobowością niezwykłą, był surowy i wymagający, a zarazem sprawiedliwy, konsekwentny i uprzejmy - tak wspominają go ci, którzy mieli okazję go poznać.

Pragniemy wszyscy wzorować się na Profesorze i mamy nadzieję, że wielu z naszych uczniów podąży jego śladem.
Kontakt
Szkoła Podstawowa
nr 44
im. prof. Jana Molla
ul. Kusocińskiego 100
94-054 Łódź


tel. 42 686 48 89
fax. 42 686 48 89


kontakt@sp44.elodz.edu.pl

Projekty